Jesteś tutaj
Tenis w Łasku > Dane techniczne

Korty w Łasku

Korty tenisowe w Łasku istnieją od roku 1990. Pierwotnie miało tam być boisko do koszykówki. Oś długa kortu jest zgodna z kierunkiem wschód – zachód. Wokół ogrodzenia, porastają liczne krzewy, które zmniejszają siłę wiatru. Główną wadą położenia kortów jest silnie świecące słońce w godzinach 17.00 – 18.00 (potrzebne są wtedy okulary przeciwsłoneczne i/bądź czapka). Przygotowanie trzech kortów tenisowych do sezonu po zimie trwa prawie miesiąc. Na kortach występuje lekki spadek, dzięki któremu po silnym deszczu opady w szybkim tempie spływają do rowów, w efekcie czego nieraz po 30 minutach boiska są gotowe do użytku. Tuż obok ogrodzenia jest fundament pod ścianę… brakuje tylko jej właściwej części.

Mączka ceglana

Nawierzchnię kortów stanowi mączka z czerwonej cegły. Jest ona najpopularniejsza w Polsce, najbardziej bezpieczną (przy upadku jedynie się pobrudzimy ;)) a zarazem jedną z wolnych nawierzchni – piłka odbija się wyżej i z mniejszą prędkością, ponieważ nawierzchnia jest szorstka i występuje na niej duże tarcie. Zawodnik ma więcej czasu, aby dobiec do piłki i dobrze się ustawić. Na mączce ceglanej można z kolei wykonywać tzw. poślizgi. Stopień wysuszenia miału decyduje o możliwościach poślizgu.
Podczas gry na korcie ceglanym istnieje szansa zastosowania silniejszej rotacji awansującej. Piłkę można przebijać wyżej nad siatką wykorzystując długość i szerokość kortu, w celu zmylenia przeciwnika. Wymiany piłek na korcie ziemnym trwają z reguły dłużej niż na innych nawierzchniach, gdyż jest to najwolniejsza z nich. Gracz, aby uzyskiwać dobre wyniki na takim korcie, musi wykazać się dużą wytrzymałością i cierpliwością. Musi przygotować się psychicznie na dłuższy mecz i odpowiednio wykorzystywać przerwy w grze, aby zregenerować siły.
Korty ceglane wymagają największego nakładu pracy przy ich utrzymaniu. Aby utrzymać odpowiednią jakość kortu, po każdej grze należy kort przesiatkować, uprzednio równając gracą. Po deszczu trzeba je przewałować, a przy dużym upale non-stop lać.

Kort tenisowy

Kort jest prostokątem o długości 23,77m i szerokości 8,23m (do debla i miksta – 10,97m). Podzielony jest przez środek siatką, zawieszoną na sznurze lub metalowej lince o średnicy maksimum 8mm, której końce są przywiązane lub przechodzą przez wierzchołki dwóch słupków, mających niewięcej niż 15cm2.
Środki słupków są wysunięte 0,91m na zewnątrz kortu, z każdej strony, a wysokość ich jest taka, aby góra sznura lub metalowej linki była 1,07m nad terenem.
Gdy do gry pojedynczej używany jest kort do gry podwójnej, siatka musi być podtrzymywana do wysokości 1,07m za pomocą dwóch słupków (podpórek). Środki podpórek powinny wynosić na zewnątrz kortu do gry pojedynczej po 0,91m z każdej strony. W środku wysokość siatki wynosi 0,914m. W tym miejscu jest ona mocno ściągnięta białym paskiem o szerokości nie więcej niż 5cm.
Taśma pokrywająca sznur lub metalową linkę i górę siatki, powinna mieć nie mniej niż 5cm i nie więcej niż 6,5cm szerokości po każdej stronie i musi być biała.
Wszystkie wymiary kortu oblicza się od zewnętrznych brzegów linii.

Na rysunku poniżej przedstawiony został kort tenisowy i wszystkie jego wymiary co do milimetra 😉

Rakieta

Rama rakiety nie może przekraczać 81,28cm długości łącznie z uchwytem i 31,75cm szerokości. Powierzchnia naciągu nie może przekraczać 39,37cm długości i 29,21cm szerokości.

Top