Strzelec Mistrzem Łaskiej Ligi Tenisa

W połowie września zakończyliśmy rozgrywki VI edycji Łaskiej Ligi Tenisa. Bardzo wyjątkowej edycji, do której zapisało się łącznie 26 osób (w tym 14 ligowych debiutantów). W ciągu sezonu trwającego 96 dni rozegranych zostało 206 meczy z 279 zaplanowanych – o 79 więcej niż w roku ubiegłym, ale blisko 3 razy więcej meczy się nie odbyło.

Puchar Mistrza tegorocznej edycji otrzymał Damian Strzelec, który w tamtym roku znalazł się tuż poza podium, a w tym roku z rezultatem 311,3 pkt. znalazł się przed Rafałem Markiewiczem o zaledwie 4,2 punktu. Zwycięstwo zdobył głównie przez udział we wszystkich turach bonusowych, które pozwoliły mu uzyskać dodatkowe punkty.
Ta różnica jest najmniejszą różnicą w całej historii ligi. Wcześniej najmniejszą różnicą była ta z I edycji wynosząca 29 punktów (pomiędzy Andrzejem Siąkowskim i Rafałem Markiewiczem), jednak wtedy sposób liczenia punktów był nieco inny. W porównaniu do różnicy z ubiegłego roku (wynoszącej 85,2 między Piotrem Niewiadomskim a Adamem Siąkowskim) w tym roku walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego meczu.
Rafał startował tylko w dwóch turach bonusowych, w których zdobył prawie 20 punktów mniej niż Damian. Przegrał jedynie cztery mecze ligowe (z 23) (z Sewerynem Malągiem, Adamem Siąkowskim i dwa z Sylwestrem Pyszakiem). Po czterech latach nieobecności wrócił na drugi stopień podium, jednak w tym był najbliżej upragnionego trofeum.
Prawie 40 punktów za nimi uplasował się Filip Tyluś, który mimo dwóch tur rozgranych w II lidze w swoim debiutanckim roku stanął na najniższym stopniu podium.

Na miejscu czwartym uplasował się Seweryn Maląg, który rozgrywki rozpoczął dopiero w III lidze II ligi, sporo zyskał dzięki wprowadzonej turze bonusowej, dzięki której bezpośrednio awansował z III do I ligi.

Jedynie ta czwórka uzyskała ponad 200 punktów rankingowych, natomiast aż 12 zawodników zdobyło ich ponad 100.

W tym roku do ligi było zapisanych 26 uczestników, dziewięciu z nich brało udział we wszystkich czterech turach, ośmiu z nich w trzech, a pięć osób wpisanych było do dwóch tur.  Najwięcej osób było wpisanych do II tury (21), a najmniej do IV (15). Wszystkie tury w I lidze spędzili Damian Strzelec i Rafał Markiewicz, trzy Adam Siąkowski, a dwie Filip Tyluś, Seweryn Maląg, Sylwester Pyszak, Michał Ślusarczyk i Łukasz Pietrzak.

Sześć edycji ligi zgromadziło łącznie 47 uczestników –  jedynie Adam Siąkowski i Radosław Kępa pojawili się we wszystkich edycjach, jedną edycję opuścili  Rafał Markiewicz (2013), Sylwester Pyszak (2011), Michał Ślusarczyk (2009), Łukasz Pietrzak (2010) , Piotr Paczka (2009), Bartłomiej Królikowski i Szymon Szmagaj (2014). W tym roku cieszymy się z obecności 14 debiutantów, więcej niż przez jeden sezon grała prawie połowa osób (23 osoby).

Wszystkie ciekawostki i statystyki dotyczące szóstej edycji znajdują się w poniższych plikach:

W tym sezonie zmniejszyliśmy częstość rozgrywania meczy tury głównych. Średnio zawodnik rozgrywał mecz raz na 5,73 dni. W tym celu wprowadziliśmy równoległe rozgrywki tury bonusowej, do których zapisywali się zawodnicy, którzy chcieli więcej pograć i uzyskać dodatkowe punkty rankingowe. 16 osób skorzystało z tej możliwości, z czego Damian Strzelec, Filip Tyluś i Kamil Wyruch brali udział w każdej z nich, a Seweryn Maląg i Paweł Olejniczak uczestniczyli w trzech turach – we wszystkich, do których mogli się zapisać.

Możliwość uzyskania dodatkowych punktów zmieniła kolejność miejsc rankingowych zajmowanych przez zawodników. Przede wszystkim mielibyśmy innego mistrza – Rafał Markiewicz z wynikiem 269,6 pkt. wyprzedziłby Damiana Strzelca o 16,5 punktu. Seweryn Maląg uplasował się w rankingu tak wysoko dzięki zdobyciu największej ilości punktów bonusowych (70,6 – mimo udziału w trzech turach), Damian Strzelec zdobył punktów 58,2, a Filip Tyluś 55,9. Wysoka ilość punktów zdobywana przez zawodników pozostawia zagadkę organizatorom na przyszły rok, czy pozostawić te rozgrywki i punktację tak jak w tym roku, czy lekko zmodyfikować je na przyszły rok. W tym roku wprowadziliśmy je dla testu i zamieżony cel został osiągnięty. Dały one możliwość oddawania mniejszej ilości walkowerom mniej dyspozycyjnym zawodnikom, a Ci bardziej, mogli zagrać więcej.

W fazie głównej rozegrane zostały 142 ze 195 meczy. 1/3 pojedynków (48) kończyło się w trzecim secie, a 35 setów kończyły się tie-breakami (najwięcej ze wszystkich edycji), świadczy to o bardzo wyrównanym poziomie zakończonej edycji.

Rozgrywki trwały średnio 21,5 dnia, w czasie których rozegranych średnio rozgrywaliśmy 35,5 meczy na 48,75 zaplanowanych. Jeden uczestnik grał mecz średnio raz na 5,73 dnia, w całej edycji każdy rozegrał 11 meczy z 15 zaplanowanych.

Najdłużej trwały dwie pierwsze tury (24 dni), w czasie których w rozgrywkach brało nie mniej niż 20 osób. W I turze rozdanych zostało 707 punktów rankingowych, a ponad połowa (366,4) zostało przydzielonych I-ligowcom. Do rozstrzygnięcia 2/5 pojedynków tej tury potrzeba było trzeciego seta, nieco mniej w II i IV turze. W ciągu dnia odbywało się średnio 1,88 meczy, a w lidze średnio rozgrywanych było 15 meczy. W tej turze zawodnik zdobył średnio 35,35 pkt. rankingowych.

Najwięcej meczy było zaplanowanych w II turze – 63, jednak 20 z nich zakończyło się walkowerami.

Najmniej wyrównaną turą była tura trzecia – z rozegranych 30 meczy tylko 4 kończyły się trzecim setem, a pięć setów kończyło się tie-breakiem. Mecze rozgrywały się również najrzadziej – średnio 1,3 meczu na dzień, a 2,9 na dzień zostało odwołanych, mimo iż zawodnik miał rozgrywać mecz średnio raz na 4,6 dnia.

W IV turze rozdanych zostało najmniej punktów rankingowych – 542, rozegranych zostało tylko 24 meczy z 30 zaplanowanych, na dzień zostały rozgrywanych 1,5 meczy.

Przez cały sezon w I lidze pojawiło się 12 osób, w II – 13, a 15 w III lidze.

1314 punktów zostało przydzielonych I ligowcom, prawie 52% ze wszystkich lig – 35% przypadło w udziale drugoligowcom (883,2), zawodnicy w III lidze zdobyli 343,1 punktu.

W I lidze rozegranych zostało 47 meczy z 67 zaplanowanych, wśród których 19 (40,43%) kończyło się trzecim setem. O wyrównanym poziomie I ligi świadczy fakt, że każdą turę wygrywał inny zawodnik, co nie zdażyło się w żadnym innym sezonie. I turę wygrał Sylwester Pyszak, drugą Damian Strzelec, trzecią Rafał Markiewicz a czwartą Seweryn Maląg.

W II lidze odbyło się najwięcej – 57 meczy z 67 zaplanowanych.

Trzecia tura była najsłabszą, jeśli chodzi o rozgrywki tury głównej, jednak najlepszą turą bonusową – zapisało się bowiem do niej 12 osób, którym zostało przydzielone 155,1 punktów, trzecia część punktów rozdanych w turach bonusowych. Rozegranych zostało 15 z 18 meczy, a 4 z nich kończyło się trzecim setem. W tej turze zawodnik średnio zagrał jeden mecz na prawie osiem dni, a średnio otrzymał prawie 8,6 punktu.

Najsłabszą była IV bonusowa, zgromadziło się w niej jedynie sześć osób, które rozegrały 5 z 9 meczy, czyli ledno ponad połowa. W tej turze rozdaliśmy jedynie 44,4 punktów bonusowych co stanowi prawie 10% całości, za mecz zawodnik dostawał średnio niecałe 5 punktów.

Nie pomińmy tury wstępnej, która decydowała o przydziale do lig. Wzięło w niej 18 uczestników, którzy w ciągu 10 dni rozegrali 23 mecze z 27 zaplanowanych.

Z największą ilością osób (18) zagrał Kamil Wyruch. W lidze nie zagrał z Adamem Siąkowskim i Sylwestem Pyszakiem (ale zagrali ze sobą w Mastersie), Rafałem Kowalskim (spotkali się w Pucharze Ligi), a także z Michałem Ślusarczykiem, Łukaszem Pietrzakiem, Dominikiem Szafrańskim i Jakubem Ziental.

Najwięcej meczy rozegrali Kamil Wyruch (35), Filip Tyluś (30) i Damian Strzelec (27), a najmniej Jakub Ziental (1) i Piotr Paczka(2). Z zawodników biorących udział w ponad połowie tur najmniej meczy rozegrał Wiesław Osiecki (12).

Najwięcej walkowerów oddali Łukasz Pietrzak, Dominik Szafrański i Piotr Paczka (6), a zyskali Rafał Markiewicz (6) oraz Damian Strzelec i Filip Tyluś (5). Z pierwszej piętnastki żadnego walkowera nie zdobył jedynie Bartłomiej Bal, a nie oddał D. Strzelec, R. Markiewicz, F. Tyluś, S. Maląg, P. Pleciński, K. Wyruch, S. Pyszak, M. Maląg, R. Kowalski i W. Szafrański.

Najczęściej w całym sezonie zagrali ze sobą Piotr Pleciński i Damian Oleszczyk – rozegrali ze sobą cztery mecze ligowe i trzy turniejowe. Dwa spośród nich wygrał Piotrek.
Sześć meczy rozegrali Damian Strzelec przeciwko Rafałowi Markiewiczowi (4 w lidze, jedynie 2 turniejowe wygrane), Filipowi Tylusiowi (3 ligowe, wszystkie wygrane), Sewerynowi Malągowi (4 ligowe, 2 z ligowych przegrane) oraz Piotr Pleciński przeciwko Kamilowi Wyruchowi (3 ligowe,1 ligowy i wszystkie turniejowe przegrane).

Najwięcej meczy wygrali Rafał Markiewicz (19), Filip Tyluś (18) i Damian Strzelec z Kamilem Wyruchem (15). Spośród najlepszej piętnastki najmniej meczy wygrał Adam Siąkowski – 2, jednak 7 z nich przegrywał w trzecim secie, dzięki czemu wielokrotnie uchronił się od spadku do II ligi, a także Hubert Piotrowski i Wojciech Szafrański (5).
Najmniej meczy przegrał Sylwester Pyszak (1 z Damianem Strzelcem w I turze 4:6 6:7), Marcin Maląg (3: z D. Strzelcem, R. Markiewiczem i W. Osieckim) oraz Rafał Markiewicz (4: z S. Malągiem, A. Siąkowskim, 2 z S. Pyszakiem) i Wiesław Osiecki (4: z D. Strzelcem, S. Malągiem i 2 z M. Malągiem).

Najkorzystnieszy stosunek wygranych meczy posiada Sylwester Pyszak (90,9%), R Markiewicz (82,6%) oraz Piotr Paczka (100%).

Najlepszy bilans meczy ma Rafał Markiewicz (+15), Sylwester Pyszak (+9) i bracia Maląg (+8), a najbardziej wyrównany Piotr Pleciński  i Wojciech Pieniążek (=0). Najgorszy bilans meczy ma Adam Siąkowski i Jakub Smulski (-12), Wojciech Szafrański (-11) i Hubert Piotrowski (-10).

Spośród 206 pojedynków, 64 zakończyły się trzecim setem. Najwięcej trzysetówek (13) rozegrał Damian Strzelec (w tym 6 wygranych) i Piotr Pleciński (w tym 5 wygranych), a 10 Filip Tyluś (6 wygranych). Spośród najlepszej piętnastki każdy rozegrał co najmniej trzy trzysetowe pojedynki, żadnego z nich nie przegrał S. Pyszak (3) i B. Bal (5), żadnego nie wygrał R. Kowalski (3).

Połowa meczy rozegranych przez Adama Siąkowskiego i Piotra Plecińskiego kończyła się trzecim setem.

Spośród 958 rozegranych setów najwięcej wygrywali Rafał Markiewicz (42 na 54), Filip Tyluś (40 na 70) oraz Damian Strzelec (37 na 67), najkorzystniejszy stosunek wygranych setów mieli Piotr Paczka (100%), Sylwester Pyszak (80%) i Rafał Markiewicz (77,8%). Najwięcej setów zagrali Kamil Wyruch (80), Filip Tyluś (70) i Damian Strzelec (67). Najwięcej setów przegrali  Kamil Wyruch (46), Wojciech Szafrański (34) i Hubert Piotrowski (33).

Spośród 4319 gemów najwięcej wygrali Kamil Wyruch (356), Filip Tyluś (331) i Damian Strzelec (311). Najkorzystniejszy stosunek zwycięskich gemów mają Rafał Markiewicz (65%), Piotr Paczka (64,1%) i Sylwester Pyszak (63%). Najwięcej gemów zagrali Kamil Wyruch (748), Filip Tyluś (638) i Damian Strzelec (621). Najwięcej gemów przegrali Kamil Wyruch (392), Damian Strzelec (310) i Filip Tyluś (307).

Najbardziej wyrównanym zawodnikiem pod względem zdobywania punktów rankingowych był Rafał Markiewicz (średnio po 67,4 pkt., różnica max/min 5 pkt.), Sylwester Pyszak (średnio 68,7 punktu, różnica max/min 3,7 pkt.).

Najbardziej wyrównanymi zawodnikami pod względem rozegranych setów byli Wojciech Pieniążek (7:6), Jakub Ziental (1:2), Piotr Pleciński (34:31), Łukasz Pietrzak (11:8) i Radosław Kępa (5:8).

Pod względem gemów najbliżej równego stosunku był mistrz Damian (311-310), Adam Gajda (178-177) i Łukasz Pietrzak (87-84).

One thought on “Strzelec Mistrzem Łaskiej Ligi Tenisa

Dodaj komentarz

5 × 3 =